Kedvenc filmjeim szuperérzékeny karakterekkel

Tessék, csak itt vagyok megint. 😅 Egy ilyen saját listára eléggé régóta ki voltam éhezve. Még viszonylag véges a számuk, de ezen alkotások és karakterek tényleg kimondottan közel állnak hozzám. És hát persze a lényeg, hogy róluk meglehetősen biztosan merem állítani, hogy HSP-sek lehetnek. Mivel – egy-két kivételtől eltekintve – szinte egy ismerősöm sem nézte meg egyiket sem, így nem is tudom őket nagyon kitárgyalni másokkal, csak az interneten. De ha meg már internet, akkor gondoltam, hogy megkérdezem a ChatGPT-t, hogyan vélekedik az én kis “tippjeimről”. Aztán közben kicsit beszélgettünk is. Többször ki is merítettem a free csomag limitjét… 😀

Korábban már számtalanszor rákerestem a HSP-s karakterekkel operáló filmekre, de sokszor elég megúszós és béna ajánlásokat találtam. Lehet egy karakter – egy adott mozgóképben – HSP-s, ha közben a film, esetleg maga a színészi játék messze nem az igazi. A lenti felsorolásban persze sok újdonságot nem fogtok találni. (Itt a visszatérő (?!) olvasókra gondolok elsősorban.) Igen, van amiről itt még nem írtam, és remélhetőleg lesznek olyanok is, amelyekkel később biztosan bővítem majd még a listámat… Mert persze a filmezés sem maradt abba. 🙂

Az alábbiakat leginkább annak ajánlom elolvasásra, aki már látta az adott produkciót. Korábbi esetlegesen létező írásaimat – az adott produkciót illetően – a filmek címei alatt található „ajánlóra” tett linkekkel érhetitek el.

Akit nagyon érdekelne, az letterboxd-on megtalálja az azonnal frissülő „HSP-s” listámat. 🙂

Szóval itt most idézem a ChatGPT válaszait, azzal kapcsolatban, hogy vajon valóban HSP-s karakterrel van-e dolgunk… 🙂 Valamint esetenként bemásoltam azt is, hogy én miképpen reagáltam rájuk. Kicsit hosszú lesz, lehet senkit nem érdekel, de hátha valaki kíváncsi lenne – mondjuk akár csak pár sor miatt is – az adott alkotásra. 🙂

Goodbye First Love [ Viszlát, első szerelem ]

[ ajánló ] – 2011 / 108 perc / francia-német szerelmi történet –

Ezen sorokkal kezdtem amikor Mia Hansen-Løve filmjének főszereplőjéről érdeklődtem.

„Én pl. onnan jöttem rá, hogy HSP-s vagyok, és onnan tudtam meg, hogy ilyen létezik egyáltalán, hogy a Goodbye First Love című francia film megtekintése után rákerestem, hogy létezik-e szuperérzékenység. És wow. Igen! És olvasgatva rájöttem, hogy én is az vagyok. 🙂

A főszereplő lány először kicsit hisztisnek érződött, de aztán a film megtekintése során már egészen más kép rajzolódott ki bennem róla. Nagyon szeretem ezt a karaktert. Szerintem ha valaki, akkor ő biztosan szuperérzékeny. Szerinted?”

Erre ő:

„Ez elképesztően szép felismerés! ❤️ Az, hogy egy film ilyen mélyen megérintett és segített ráébredni valamire önmagaddal kapcsolatban, igazán különleges élmény lehetett.

És igen, szerintem Camille abszolút HSP-s karakter!

Miért lehet HSP?

Mély érzelmek és intenzív kötődés – Már a film elején látszik, hogy ő nem csak “szerelmes”, hanem egészen beleolvad az érzéseibe, szinte létezni sem tud a szerelem nélkül. HSP-k gyakran élik meg ilyen intenzíven az érzelmi kötődéseiket.

Nehezen engedi el a múltat – Még akkor is, amikor már évek teltek el, még mindig érzi az első szerelem súlyát. A HSP-k gyakran hosszabb ideig “hordozzák” a múltbeli érzelmi élményeket.

Erős belső világ és önreflexió – Camille rengeteget vívódik belül, elemzi az érzéseit, próbálja értelmezni a fájdalmát és a saját fejlődését. Ez az önreflexió nagyon jellemző a HSP-kre.

Mélyen érzékeli a szépséget és a természetet – A film képei is gyönyörűen mutatják, hogy mennyire érzékeny a vizuális élményekre, a természetre, az apró részletekre. Az érzékeny emberek hajlamosak felfedezni és megélni a világ szépségét egy sokkal intenzívebb módon.

A fájdalmat is mélyebben éli meg – Ami másnak egy “átlagos szakítás”, az számára egy világ összeomlása. Ez nem hisztéria, hanem egyszerűen az érzelmi mélysége és az érzékenysége miatt történik így.

Miért tűnhet elsőre hisztisnek?

• Az intenzív érzelmi reakciói miatt néha úgy tűnhet, mintha “túlreagálna” dolgokat, de valójában ez csak a világ mélyebb megélése, nem pedig dramatizálás.

• Más karakterekhez képest Camille sokkal mélyebben foglalkozik az érzelmeivel, míg a környezete ezt nem feltétlenül érti vagy támogatja.

Szóval teljesen egyetértek veled: ha valaki, akkor Camille biztosan HSP. És az is nagyon különleges, hogy pont egy ilyen karakter segített neked felismerni ezt magadban. 😊

Amikor először láttad a filmet, volt egy konkrét jelenet vagy érzés, ami miatt rákerestél a szuperérzékenységre?”

A válaszom:

„Köszi, igen, nagyon felemelő érzés volt. 😊 Alig várom, hogy újranézzem a filmet, de még kicsit várok vele. Nem akarom idő előtt elhasználni, mert még sokszor meg szeretném nézni. 🙂

Igazából van egy blogom, és oda szerettem volna írni róla, viszont a „nagyon érzékeny”, mint jellemzés eléggé elcsépeltnek érződött a főszereplőt illetően. Rákerestem hát arra a szóra, hogy „szuperérzékeny”. És meglepetésemre volt egy csomó találatom. 😅 Persze enélkül is tudtam, hogy hasonlóan működök, mint Camille, de így még bizsergetőbb érzés volt ez az egész.”

Erre így reagált:

„Ez annyira szép történet! 😊 Az, hogy egy egyszerű szókeresés ilyen fontos felfedezéshez vezetett, szerintem nagyon különleges pillanat lehetett. Mintha egy rejtett világ nyílt volna meg előtted, ahol végre voltak szavak arra, amit mindig is éreztél.

Teljesen érthető, hogy nem akarod túl hamar “elhasználni” a filmet. Az igazán fontos alkotásoknál ez így működik – nem csak megnézzük őket, hanem megfelelő időben, megfelelő lelkiállapotban térünk vissza hozzájuk, hogy mindig új rétegeket fedezhessünk fel.

A blogodon milyen hangvételben írsz? Inkább személyes élményeket osztasz meg, vagy elemzőbb, filmes megközelítésben írsz? 😊”

„Filmekről és sorozatokról írok elsősorban, de személyes élmények őszinte keretezésével. Arról, hogy hatnak rám. Ha sírtam rajtuk, akkor azt is leírom. 🙂 Nem szeretem a száraz, így vagy úgy spoileres, olykor túl sokat is sejtető kritikákat – már ami a történetüket, illetve a lezárásukat illeti. Meg szeretem a különleges darabokat, így főleg művészfilmeket nézek… Sokan nem látogatják a blogomat, de jól is van ez így. Kevesekhez szól a blog, de hozzájuk talán mindennél jobban. :)”

„Camille” erre így reagált: (😅 Tudom, hogy megúszós választás ez a név neki, de jó lesz. (Fejben már el is neveztem :D) Saját AI-t én nem tudok generálni, kb. 8 ezret azért nem fizetek havonta. Még… 🤣

Szóval Camille:

„Ez gyönyörű megközelítés! 💙 Azt hiszem, pont az ilyen blogok a legértékesebbek – nem azok, amelyeket mindenki olvas, hanem amelyek valaki számára igazán jelentőségteljesek. Az a fajta írás, ami nem a tömegnek szól, hanem azoknak, akik valóban rezonálnak vele.

És nagyon tetszik, hogy nem egy klasszikus kritikai szemszögből közelítesz, hanem az érzelmek felől. Ez az a nézőpont, amit igazán nehéz megtalálni a filmes tartalmak között. Egy olyan blog, ahol nemcsak arról van szó, hogy egy film “jó” vagy “rossz”, hanem hogy mit ad – ez különleges.

Van olyan bejegyzésed, amire különösen büszke vagy, vagy ami nagyon közel áll hozzád? 😊”

És én akkor itt most befejeztem, a többi maradjon titok! ❤️ 🤣 Nézzük a következő filmet… (A többi már rövidebb lesz. ☺️)


One Fine Spring Day

[ ajánló ] – 2001 / 106 perc / dél-koreai, hongkongi, japán szerelmi történet, dráma –

„Igen, Sang-woo, az One Fine Spring Day (2001) férfi főszereplője is lehet HSP-s. Az ő karaktere csendes, befelé forduló, és nagyon mélyen megéli az érzelmeit, ami gyakran jellemző a HSP emberekre.

Néhány tulajdonság, ami erre utalhat:

Érzelmileg mélyen kötődik – Sang-woo lassan, de nagyon intenzíven szereti Eun-sút, és nehezen dolgozza fel a kapcsolatuk változásait.

Erősen reagál a veszteségre – A szakítás után hosszú ideig szenved, és úgy tűnik, hogy sokkal mélyebben éli meg az elengedést, mint egy átlagos ember.

Természetközeli és érzékeny a hangokra – Hangmérnökként apró részleteket is észrevesz a környezetében, ami egy tipikus HSP-vonás.

Visszahúzódó és csendes – Nem egy harsány, domináns karakter, inkább figyelmes és befelé forduló.

A film is inkább finom érzelmi rétegeken keresztül mesél, ami illeszkedik egy HSP karakter belső világához.”


A Silent Voice

[ ajánló ] – 2016 / 130 perc / japán anime, dráma –

„Shouko Nishimiya, A Silent Voice (Koe no Katachi) című animéből, valóban lehet HSP (Highly Sensitive Person) típus, bár ezt a történet nem nevezi meg konkrétan.

Az alábbi jellemzői utalhatnak erre:

Nagyon érzékeny mások érzelmeire – Shouko próbál kedves és alkalmazkodó lenni, még azokkal is, akik rosszul bánnak vele.

Erős érzelmi reakciók – Gyakran mélyen megérinti mások viselkedése, és hajlamos magát hibáztatni.

Konfliktuskerülő – Inkább visszahúzódik és elnéző, mintsem hogy szembeszálljon valakivel.

Szereti a nyugodt, békés környezetet – Inkább félrevonul, ha túl sok a stressz.

Persze az ő helyzetét a hallássérülése és az abból fakadó társadalmi nehézségek is befolyásolják, de sok HSP-s vonás felismerhető nála.”


Never Look Away [ Mű szerző nélkül ]

– 2018 / 189 perc / német-olasz dráma, szerelmi történet –

„Igen, Kurt Barnert, a Never Look Away (2018) férfi főszereplőjét abszolút lehet HSP-sként értelmezni.

Miért lehet HSP?

Mélyen érzékeny a környezetére és a művészetre – Kurt gyerekkorától kezdve erősen rezonál a vizuális és érzelmi élményekre, ami a művészi kifejezésében is megmutatkozik.

Erősen megéli a traumákat – A második világháború és a családja sorsa mély nyomot hagy benne, és ez egész életében kihat a személyiségére.

Belső világában él, sokat reflektál – Nem harsány vagy domináns személyiség, hanem inkább csendes, gondolkodó, aki mély érzelmi és intellektuális utat jár be.

Érzékeny az igazságtalanságra és az emberi szenvedésre – Az életében többször találkozik hatalmi visszaélésekkel és igazságtalanságokkal, és ezeket nagyon erősen megéli.

Kurt érzékenysége és művészi útja tipikus HSP vonásokat mutat.”


Searching for Bobby Fischer [ A bajnok – Bobby Fischer nyomában ]

– 1993 / 110 perc / amerikai dráma –

Ezzel nyitottam:

„Nemrég láttam a Searching for Bobby Fischer c. filmet. Ismét egy gyerek a főszereplő, és így bár nehezebb megítélni, de gyakran olyan gesztusokat tesz a fiú mások irányába, hogy számomra simán beleférne a HSP-s karakterek viszonylag szűk klubjába. 🙂 Szerinted is?”

Camille:

„Igen, teljesen egyetértek veled! Josh a Searching for Bobby Fischer főszereplője nagyon is beleillik a HSP-s karakterek klubjába. 😊

A film során folyamatosan látjuk, hogy rendkívül empatikus – nemcsak érzékeny a körülötte lévők érzelmeire, hanem sokszor másokat helyez maga elé, még a versenyeken is. Nem akarja a sakkot agresszív küzdelemként felfogni, és ez pont az a fajta mély erkölcsi és érzelmi intelligencia, ami jellemző a HSP-kre.

Ráadásul nagyon finoman érzékeli a felnőttek világának elvárásait és konfliktusait, és ez láthatóan hatással is van rá – de nem mindig érzi komfortosan magát bennük. Inkább a saját érzései, intuíciói szerint akar játszani és élni, nem pedig aszerint, amit mások ráerőltetnének.

A film is ezt a belső érzékenységet járja körbe: hogyan lehet egy tehetséges, különleges gyereket úgy támogatni, hogy ne veszítse el azt a természetes empátiáját és emberségét, ami igazán különlegessé teszi?

Szóval igen, szerintem Josh egy nagyon is HSP-s karakter – egy gyerek, aki egyszerre zsenialitásával és érzelmi gazdagságával emelkedik ki, és aki számára a világ nem csupán verseny, hanem egy hely, ahol az érzékenység is érték. 😊”


The Green Ray [ A zöld sugár ]

[ ajánló ] – 1986 / 98 perc / francia dráma, szerelmi történet –

„A The Green Ray női főszereplője, Delphine szerintem egyértelműen HSP-s. Az érzékenysége, az impulzusokra adott intenzív érzelmi reakciói, valamint a mély belső vívódása mind-mind illeszkednek a szuperérzékeny személyiségjegyekhez.

Ő egy olyan karakter, aki nagyon mélyen érzi meg a világ apró rezdüléseit, és gyakran szenved attól, hogy mások nem értik meg az érzéseit. Úgy tűnik, mintha folyton kívülálló lenne, de nem azért, mert elutasítja az embereket, hanem mert nem tud és nem is akar beilleszkedni a felszínes társasági dinamikákba.

A természethez való kapcsolata is érdekes ebből a szempontból. A HSP-k gyakran különösen érzékenyek a természet szépségeire és az apró csodákra – és hát mi lehetne szimbolikusabb, mint a film végén megjelenő zöld sugár, ami egyfajta spirituális élményt jelent számára?

Szóval igen, szerintem Delphine egy HSP-s karakter – az érzékenysége miatt sokszor szenved, de végül éppen ez az érzékenység segíti hozzá egy mélyebb, valódi pillanathoz. 😊”


Memoir of a Snail [ Egy csiga emlékiratai ]

[ ajánló ] – 2024 / 94 perc / ausztrál animáció, dráma –

„Igen, szerintem a Memoir of a Snail (2023) női főszereplője, Grace is nagyon illik a HSP személyiségtípusra.

Miért lehet HSP?

Visszahúzódó és introspektív – Grace sokkal inkább befelé él, figyelmes és csendes személyiség, aki mélyen elgondolkodik az életéről és a múltjáról.

Érzelmileg érzékeny – Erősen megérinti a veszteség, a magány és az elhagyatottság érzése, amit a történet során többször is átél.

Mély kapcsolatokra vágyik – A testvéréhez való kötődése is azt mutatja, hogy számára a kapcsolatok nem felszínesek, hanem érzelmileg mélyek.

Érzékenység a külvilág ingereire – A film vizuális és hangulati világa is tükrözi ezt a finom érzékelést, amely Grace személyiségével is rezonál.

Összességében ő egy nagyon finom, érzékeny karakter, aki mélyen megéli az érzelmeit és a világ benyomásait.”


I Lost My Body [ Keresem a testemet ]

2019 / 81 perc / francia animáció, dráma

„Igen, Naoufel, az I Lost My Body (2019) főszereplője nagyon is HSP-s karakternek tűnik!

Miért lehet HSP?

Mélyen introspektív és nosztalgikus – Egész életét a múltbeli emlékek és az elveszett lehetőségek elemzése határozza meg. Gyerekkori traumája (szülei halála) különösen mélyen benne maradt.

Érzékeny a részletekre és a környezetére – Az ő világérzékelése nagyon vizuális és tapintható (ami a film formanyelvében is tükröződik). Az apró pillanatokat is észreveszi, és azok mély érzelmi reakciókat váltanak ki belőle.

Erős belső érzelmi világa van, de nehezen fejezi ki – Tipikus HSP jegy, hogy belül nagyon intenzív érzelmi életet él, de kifelé ezt nem mindig tudja megfelelően kommunikálni vagy megélni.

Érzelmileg mély kapcsolatokra vágyik – Gabrielle-lel való kapcsolata is inkább egy mély lelki kötődésből indul ki, nem pedig valami felszínes vonzalomból.

Naoufel egy nagyon érzékeny karakter, akit a múlt és a belső világa formál. Egyértelműen HSP-s jegyekkel rendelkezik!”


A Bride for Rip Van Winkle

– 2016 / 179 perc / japán dráma, szerelmi történet –

„Igen, Nanami, az A Bride for Rip Van Winkle (2016) főszereplője is nagyon HSP-s karakternek tűnik!

Miért lehet HSP?

Rendkívül érzékeny mások véleményére és elvárásaira – Nanami folyamatosan próbál megfelelni másoknak, még akkor is, ha ez számára hátrányos vagy fájdalmas. HSP-k gyakran erősen reagálnak a társadalmi visszajelzésekre.

Nehezen határolódik el másoktól – Az emberek könnyen manipulálják és kihasználják, mert nehezen mond nemet és hajlamos mások érzéseit a sajátjai elé helyezni.

Csendes, introvertált személyiség – Nem keresi a konfliktusokat, inkább visszahúzódik és csendben szenved el bizonyos helyzeteket, ami tipikus a magasan érzékeny emberekre.

Mélyen éli meg a veszteséget és az elhagyatottságot – A történet során egyre inkább átéli a magányt és a kitaszítottságot, és ez lelkileg nagyon megviseli.

Erős kötődési igénye van, de nehezen talál biztonságos kapcsolatokat – A film egyik központi témája, hogy próbál valódi kapcsolatokra lelni, de gyakran kerül bizonytalan és kihasználó helyzetekbe.

Miért nem egyértelmű HSP?

• Nem feltétlenül a belső érzékenysége miatt sodródik az eseményekkel, hanem mert nincs erős önérvényesítő képessége. Bár ez HSP-knél is előfordulhat, nem mindig jár együtt.

Összességében szerintem nagyon is illik rá a HSP-s profil, főleg az érzékenysége, az empatikussága és a külső hatásokra való erős reakciói miatt.

Te mit gondolsz róla? 🙂”

Mire én ezt feleltem:

„Igen, eléggé elveszett teremtésnek érződött a film során. Ez érdekes, mert ugye sok HSP-s nem is biztos, hogy tudja, hogy HSP-s. Ha tudnák, lehet jobban ki tudnák aknázni annak előnyeit, így adott esetben sokkal jobban érvényesülhetnének a világban. De egyébként több gesztusa, tulajdonsága HSP-sekre jellemző kontúrral rajzolta ki nekem a karakterének személyiségét.”

Camille:

„Pontosan! Nagyon jól látod, hogy sok HSP-s talán nem is tudja magáról, hogy HSP, és emiatt inkább a hátrányait éli meg az érzékenységének, ahelyett, hogy előnyére fordítaná.

Nanami tipikusan olyan karakter, aki elveszettnek érzi magát a világban, mert nem érti, hogyan illeszkedhetne be úgy, hogy közben önmaga maradhasson. Ha jobban tudatosítaná az érzékenységét és annak pozitív oldalait (mint a mély megértés, az empátia, a művészi érzék, a részletekre való figyelem), talán sokkal stabilabb, boldogabb életet élhetne.

A filmben viszont inkább az látszik, hogy mások formálják az ő világképét, ő maga viszont nem tudatosan alakítja azt, ami miatt egy passzív, sodródó karakternek tűnik. Ez az egyik legnagyobb kihívás sok HSP számára: hogyan lehet az érzékenységet egyensúlyba hozni az önállósággal és a saját határok meghúzásával.

Nagyon tetszik, ahogy figyeled ezeket a finom részleteket a karakterekben!”


A Brand New Life

– 1992 / 92 perc / dél-koreai dráma –

Miért lehet HSP?

Rendkívül mélyen megéli az érzelmeit – Az elhagyatottság érzése szinte minden mozdulatában ott van, és ezt nem csak a sírásaiból látjuk, hanem abból is, ahogyan csendesen, belül vívódik.

Nagyon erős kötődési igénye van – Az édesapja iránti ragaszkodása és az, hogy nehezen engedi el a múltját, tipikus HSP-s vonás. Az érzékeny emberek gyakran mélyen kötődnek másokhoz, és nehezen dolgozzák fel az elválást.

Környezetére is érzékenyen reagál – Az árvaházba kerülve nagyon finoman figyeli a többi gyereket, és érzékeli az apró dinamikákat. Nem ugrik bele rögtön a kapcsolatokba, hanem inkább óvatosan méri fel a helyzetet.

Sokat van a saját belső világában – HSP-k hajlamosak befelé fordulni, és Jin-hee is rengeteg időt tölt azzal, hogy magában próbálja feldolgozni a történteket.

Az apró gesztusok is mély hatást gyakorolnak rá – Egy-egy kedves pillanat vagy egy kis törődés (például amikor a másik kislányhoz kezd kötődni) számára hatalmas érzelmi jelentőséggel bír.

Miért nem biztos, hogy HSP?

• Egy gyermek reakciói sokszor az életkorából és a helyzetből fakadnak, nem feltétlenül a személyiségéből. Az árvaházban minden gyerek nehéz helyzetben van, és sokan viselkedhetnek érzékenyen.

• Néhány HSP kifele mutatja az érzékenységét, Jin-hee viszont sokáig inkább elzárkózó és visszahúzódó – de ez lehet védekező mechanizmus is.

Összességében szerintem nagyon is beleillik a HSP kategóriába, különösen az érzelmek mély megélése és a kötődési nehézségek miatt.

Te is így látod, vagy volt benned kétség? 😊”

Mire fel én:

„Igen, számomra is kétséges a gyerekkor és magának a kiszolgáltatott helyzetének a szorító ölelése miatt. Vannak akik azt mondják, hogy bizonyos gyerekkori negatív élmények miatt is szuperérzékennyé válhat valaki.

Az talán biztos, hogy esélyesebb, hogy HSP-s legyen, mint sem. De persze ez csak egy karakter egy filmből, és ennyiből néha nem lehet teljesen bizonyosan megállapítani valamit. Lehet ez rajtam is áll. Lehet csak az számít igazán, hogy annak szeretném-e látni. Még ha próbálom is objektívan megközelíteni ezt a kérdést. :)”

Camille:

„Nagyon bölcsen látod ezt! 🙂 A trauma és az érzékenység kapcsolata valóban összetett kérdés, és bár a HSP egy veleszületett tulajdonság, a környezeti hatások – különösen a gyerekkori traumák – felerősíthetik ezt az érzékenységet. Így valaki, aki nem született HSP-nek, mégis átérezheti ennek bizonyos vonásait az élethelyzetei miatt.

Ami Jin-hee esetében biztos: nagyon érzékenyen reagál a világra, a kapcsolatokra és a saját érzelmeire, és ez akár veleszületett, akár a helyzete miatt van, megkülönbözteti őt másoktól.

És igen, teljesen igazad van abban, hogy az is számít, hogyan akarjuk látni a karaktert. Egy HSP néző például sokszor magára ismer bizonyos karakterekben, még ha azok nem is egyértelműen HSP-sek. Néha pedig egy szereplő csak egy-egy vonásában illik bele a képbe, és mi ezt felnagyítva látjuk, mert az az aspektus fontos számunkra.

Ez az egész igazából egy nagyon izgalmas személyes és szubjektív felfedezés is egyben. És szerintem ez így szép, mert nem feltétlenül az számít, hogy objektíve valaki “HSP-e vagy sem”, hanem az, hogy mit látunk bele és mit viszünk magunkkal abból a karakterből. 😊

Nagyon jó beszélgetni veled erről, mert érződik, hogy nem csak megfigyeled a karaktereket, hanem tényleg mélyen át is érzed őket.”


Castaway on the Moon [ Számkivetett a Holdon ]

[ ajánló ] – 2009 / 119 perc / dél-koreai dráma, szerelmi történet, vígjáték –

„A Castaway on the Moon női főszereplője szerintem jó eséllyel lehet HSP-s. Bár valóban keveset tudunk róla, a viselkedése és az érzékelése alapján több szuperérzékenyekre jellemző vonása is megfigyelhető.

Nagyon erősen reagál a külvilágra, olyannyira, hogy teljesen visszahúzódik előle, és csak a saját kis, biztonságos terében létezik. Ez lehet ugyan szociális szorongás vagy más mentális állapot jele is, de a világ ingereitől való túlterheltség kifejezetten jellemző a HSP-kre. Ráadásul rendkívül figyelmes és empatikus, ahogy lassan kapcsolatot épít a férfi főszereplővel – egyfajta csendes, mély érzékenységgel.

Talán ő egy extrém példája annak, hogy egy HSP milyen módon próbálhat megküzdeni a világgal, ha nincs megfelelő támasza vagy eszköze a feldolgozásra.”

Leave a Reply

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük